Студенттердің ғылыми-зерттеу жұмысы

2018 жылдың 30-31 наурызында кафедрада «Денсаулық туралы ғылымдар» атты бірінші халықаралық студенттік ғылыми конгресс өтті. Конгрестің басты спикерлері Гарвард университетінің, Пенсильвания, Огайо және Стамбул университетінің ғалымдары болды. Конгресс аясында «Молекулалық биология» және «Медициналық генетика» бойынша мастер-класстар мен семинарлар өтті.
Конгреске Назарбаев Университетінің студенттері мен магистранттары, Қырғызстанның халықаралық ататүрік-Алатоо университеті, Алматы қаласындағы Галактика халықаралық мектебі, әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті және т.б. Конгреске қатысушылардың жалпы саны 500-ден асады. Съездің қорытындысы бойынша 2 том (400 тезис) жарық көрді.
Қазіргі таңда ҒСҮ 3 тілде – қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде жүргізіледі доцент А.Ж.Молдакарызова жауапты болып тағайындалған.
ҒСҮ отырыстарында студенттер зерттеу жұмыстарының нәтижелерін баяндап қана қоймай, медицина және ғылымның соңғы жетістіктері, молекулалық биология және медициналық генетика өзекті мәселелері жайлы талқыланылады.
ҒСҮ отырыстарында талқылаудан өткен баяндамалар студенттік әртүрлі конференцияларға қатысуы ұсынылады.
2020 ж. 2 студенттік жұмыстар студенттік жұмыстардың II турына қатысу үшін берілді:
1. “Қазақстан Республикасындағы ДТБА”.
Баяндамашы: Кыжыров Д. ОМ 19-022-02
Жетекшісі: ассистент Кенжеева Ж. К.
2. «Study of organic value of vegetables in the southern region of Kazakhstan at the stages of storage»
Баяндамашы: GM19-025-02 Беркінбаева М.
Жетекшісі: ассистент Кенжеева Ж. К.

2021-2022 оқу жылында 2022 жылдың 21 желтоқсанында «Ұстаз тілі» ғылыми-әдістемелік орталығында студенттер арасында онлайн халықаралық олимпиада өтті. Олимпиадаға қатысушылар ІІ дәрежелі дипломдармен GМ20-27-1 Асылхан А. және ЖМ20-27-1 Исмаилова Д. марапатталды.

2022 жылдың 27 сәуірінде молекулалық биология және медициналық генетика кафедрасы ШОМ-1 шеңберінде «Медициналық генетика» пәні бойынша Ғылым күніне арналған Халықаралық студенттік олимпиада өткізілді. Шараға түрлі елдерден – Қазақстан, Ресей, Қырғызстан, Өзбекстан, Үндістаннан 96 студент қатысты.

Олимпиада Webex Meetings платформасында үш тілде (қазақ, орыс, ағылшын) 2 турда өтті. Медициналық генетика бойынша халықаралық олимпиадада біздің кафедраның 10 студенті жеңімпаз атанды.

2021-2022 оқу жылында кафедрамызды ассистент Аубакирова А.Б. (ғылыми жетекшісі: б.ғ.к., доцент Молдакарызова А.Ж.), диссертация тақырыбы: «Дәрілік өсімдік субстанция көмегiмен аллоксан диабети кезiндегi ұйқы безiнiң морфо-функционалды өзгерiстерiн түзету жолдары». Ол 2020 жылдың 2 қарашасында бекітілген.

Физиология институтында диссертация тақырыбы бойынша әдеби шолу және ғылыми жұмыс жүргізілді. Осы тақырып бойынша 2022 жылдың 6-8 сәуірінде өткен студенттер мен жас ғалымдардың «FARABI ƏLEMI» халықаралық ғылыми конференциясының материалдарында тақырып бойынша бір тезис жарияланып, халықаралық конференцияға қатысқаны үшін сертификат берілді.

1.Кафедрада «Геном» атты СҒҮ оқу жылына жоспар құрастырылды. Кафедрада ғылыми студенттік  үйірме үш тілділік бағдарлама негізінде  жүргізілді.  Доцент Бейсенова А.Ж. СҒҮ  жұмысына жетекшілік етеді.

Кафедраның ғылыми-зерттеу жұмыстарының  негізгі тақырыптары жасушалық биология, молекулалық биология, медицинская генетика, молекулалық медицина, предиктивті медицина болды.

Кафедрада студенттер ғылыми үйірмесінің бірінші туры өткізілді (08.12.2022-09.12.2022жж.), 18 баяндаманың ішінен (орыс тілінде – 6, қазақ тілінде – 4, ағылшын тілінде-8) 4 жұмыс ІІ турға ұсынылды.

Баяндамашылар:

1.«The correlation between stress and premature graying of hair among adolescents under 20 years old», Баяндамашы: GМ21-054, Түймебай Балауса, Сабыр Аида Ғылыми жетекшісі: к.б.н., доцент Бейсенова А.Ж.

2.«Современное состояние проблемы рака шейки матки у женщин в Казахстане», Баяндамашы: П21-014, Умурбекова Алтынай, Шукенова Айнур ассистент Ғылыми жетекшісі: Кенжебаева Ж.У.

3.«Research on the development of lactic acid in human muscles» Баяндамашы: ЖМ22-022, Жумакан Алихан, Ғылыми жетекшісі: лектор Жүзжан Қ.Е.

4.«Factors contributing to the rising frequency of cesarean section», Баяндамашы: Saif Ullah, Ғылыми жетекшісі: к.б.н., доцент Бейсенова А.Ж.

Жюри мүшелерінің шешімі бойынша СҒЗЖ  II турына жоғарыда аталған баяндамалар ұсынылды.

Ғылыми студенттік үйірменің отырысы жоспарға сәйкес өткізілді.

Кафедра оқытушыларының жетекшілігімен студенттер халықаралық олимпиадаларға, дөңгелек үстелдерге, конференцияларға және т. б. қатысты.

ҚЕАҚ «С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ Ұлттық Медициналық университеті»-нің жалпы медицина мектебі-1 Сіздерді 2023 жылдың 21 сәуірінде Алматы қаласында негізгі медициналық пәндер бойынша 1-3 курс студенттері арасындағы жыл сайынғы халықаралық пәндік студенттік олимпиада болды.

Жыл сайынғы халықаралық пәндік студенттік олимпиаданың мақсаты медицина саласындағы білімді насихаттау, сондай-ақ студенттердің базалық пәндер бойынша оқу қызметіне қызығушылығын арттыру, студенттердің ғылыми және шығармашылық әлеуетін көрсету үшін мүмкіндіктер жасау және халықаралық байланыстарды нығайту болып табылады.

Олимпиада екі кезеңнен тұрды:

1.Теориялық бөлім (іріктеу бөлімі)– онлайн тестілеу. Тест тапсырмаларын орындау Google form платформасында жүргізілді. Тест тапсырмаларының басталу уақыты Нұр-Сұлтан уақыты бойынша 10.00 басталды. Тестілеу уақыты 50 минут. Тестілеу нәтижесі бойынша 50 пайыздан артық балл жинаған қатысушылар олимпиаданың келесі кезеңіне жіберілді.

2.Тәжірибелік бөлім (негізгі бөлім) – қатысушылардың ситуациялық есептерді шешу барысында алған білімдерін қолдану бойынша тәжірибелік дағдылары, шығармашылық қабілеттері, тапқырлықтары мен сыни ойлау қабілеттері бағаланды.

Олимпиада нәтижесі:

1 орын –Турсынова Аруза